7. XI Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zgierzu

11 czerwca w Kaniej Górze zebrał się XI Zjazd Gminnego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zgierzu, podsumowujący pięcioletnią (2011-2016) kadencję władz oddziału i otwierający nową. Delegaci jednostek OSP z terenu gminy Zgierz omawiali działalność organizacji w okresie sprawozdawczym oraz sprawy bieżące. Najważniejszym punktem zjazdu były: uhonorowanie odchodzącego prezesa Stanisława Dynka, który kierował gminnym oddziałem nieprzerwanie od 1998 roku, oraz wybory nowego zarządu. Specjalne podziękowania dla Stanisława Dynka za wieloletnią wzorową pracę i służbę społeczną na rzecz rozwoju lokalnych struktur Ochotniczej Straży Pożarnej oraz bezpieczeństwa mieszkańców gminy złożyła wójt Barbara Kaczmarek. W superlatywach na temat zaangażowania, umiejętności organizacyjnych i zasług długoletniego prezesa wypowiadali się również przedstawiciele jednostek, prosząc Stanisława Dynka o dalszą aktywność oraz wspieranie doświadczeniem zarządu w nowym składzie – w roli wiceprezesa. Prezesem Zarządu został wybrany jednogłośnie Jan Wojciechowski – dotychczasowy wiceprezes Gminnego Oddziału ZOSP RP i jednocześnie prezes OSP Rogóźno.

Zarząd na lata 2016-2021 przedstawia się następująco: prezes – Jan Wojciechowski, wiceprezesi: Stanisław Dynek (OSP Skotniki) i Krzysztof Jarmusz (OSP Kębliny), sekretarz – Arkadiusz Złotowski (OSP Biała), skarbnik – Stanisław Szcześniak (OSP Wypychów), komendant gminny – Stanisław Stańczyk (OSP Dąbrówka Wielka), członkowie: Barbara Kaczmarek (jako wójt gminy Zgierz), Andrzej Karolczak (OSP Kania Góra), Marian Mamiński (OSP Dzierżązna), Dariusz Pietrasiak (OSP Szczawin), Zdzisław Rembisz (OSP Śladków Górny) i Piotr Rżanek (OSP Ustronie-Grotniki).

Zjazd przyjął uchwałę w sprawie kierunków pracy na najbliższą kadencję w zakresie działalności organizacyjnej zarówno władz organizacji, jak i poszczególnych jednostek, wchodzących w skład Gminnego Oddziału Związku. Wśród planowanych zadań znalazły się m.in.: rekrutacja nowych członków OSP, promocja ochotniczej formacji strażackiej adresowana szczególnie do młodego pokolenia oraz doposażenie jednostek w sprzęt do działań ratowniczo-gaśniczych.