baner_OSP_20_05_2016

15 maja br. w Ustroniu odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka. Doroczne święto z okazji wspomnienia patrona, św. Floriana, miało szczególną oprawę w związku z jubileuszem 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Ustronie-Grotniki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach, sprawowanej w intencji strażaków. Następnie uczestnicy ceremonii przemaszerowali – w ślad za okazale prezentującymi się pocztami sztandarowymi i przy akompaniamencie strażackiej orkiestry – na teren strażnicy w Ustroniu.

Podczas części oficjalnej uroczystości wójt Barbara Kaczmarek w mieniu samorządu gminy Zgierz złożyła strażakom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła pamiątkowe fotografie, przedstawiające udział poszczególnych jednostek w ważnych wydarzeniach w ciągu minionego roku. Szczególne słowa uznania skierowała pod adresem bohaterów jubileuszu – świętujących półwiecze swojej organizacji strażaków z Ustronia i Grotnik. Historia jednostki OSP została utrwalona na kartach kronik, które posłużyły do wykonania niezwykłego upominku: mobilny roll-up będzie przypominał wszystkim o bogatych tradycjach i działalności ludzi, tworzących jednostkę. Z kolei w głównej sali świetlicy zamontowano ufundowane przez gminę tablice, prezentujące historię gmachu strażnicy – od budowy fundamentów, zapoczątkowanych w 1976 r., po oddanie obiektu do użytku – niemal dokładnie 30 lat temu. Dla miejscowych strażaków i ich rodzin to wzruszająca pamiątka społecznej aktywności mieszkańców.

„Ochotnicza Straż Pożarna to służba niezwykła – mówiła wójt Barbara Kaczmarek – doskonale wyszkoleni wolontariusze spieszący z pomocą ludziom i ich dobytkowi w sytuacji zagrożenia niszczycielskim żywiołem oraz w obliczu innych niebezpieczeństw, zawsze gotowi do akcji, ilekroć zabrzmi sygnał alarmowy. Ochotnicza formacja strażacka to także organizacja integrująca społeczność lokalną, budująca więzi międzyludzkie, pobudzająca aktywność społeczną. To ostoja wartości i tradycji bliskich naszym sercom. To żywy pomost, łączący historię i współczesność. Jest to wreszcie niezwykły fenomen: dzieło przodków znajduje kontynuację kolejnych generacji. Strażacki mundur staje się dziedzictwem przekazywanym młodemu pokoleniu wraz z systemem wartości, które są fundamentem etosu OSP. Ochotnicze Straże Pożarne są nieodłączną częścią naszej kultury i tradycji oraz ważnym ośrodkiem wychowania, kształtującym postawę bezinteresownej pomocy i solidarności, tak bardzo potrzebną we współczesnym świecie”.

Przewodniczący Rady Gminy Zgierz Marek Telenda odczytał list gratulacyjny od prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Pawlaka.

Gospodarzami uroczystości jubileuszowej w Ustroniu-Grotnikach byli kierujący tamtejszą jednostką prezes Leszek Olczak oraz naczelnik Zbigniew Mirowski; dowódcą uroczystości był druh Stanisław Stańczyk. Maria Bednarek, sekretarz Zarządu OSP Ustronie-Grotniki, przypomniała rys historyczny organizacji, wskazując najważniejsze wydarzenia.

Doniosłym punktem niedzielnej ceremonii w Ustroniu było nadanie i poświęcenie nowego sztandaru oraz dekoracja druhów i organizacji społecznych odznaczeniami, m.in. Za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznaką Wzorowy Strażak. Pełna lista odznaczonych zostanie opublikowana w najbliższym numerze miesięcznika „Na Ziemi Zgierskiej”.